Ensihoitaja kehässä
Teksti ja kuvat: Jussi Kotila
Vapaaottelu on noussut viime aikoina eräänlaiseksi hittilajiksi kamppailulajien keskuudessa. Oulussa tätä suosiotaan jatkuvasti kasvattavaa lajia on mahdollista harrastaa asiantuntevassa valmennuksessa.
Oulun Kickboxing Teamin harjoitussalissa on kova into päällä. Amatöörien D-sarjassa ottelevalla ryhmällä on menossa viimeiset harjoitukset ennen seuraavana päivänä odottavaa ottelua. Viikkoja kestänyt kova treenaus on viimein huipentumassa todelliseen tasonmittaukseen.
Ensihoitajaksi opiskeleva Jussi Tervo ottaa mittaa harjoitusvastustajastaan viime aikoina opituin ottein. Aiemmin Han Moo Dota sekä taekwondoa kokeillut Jussi on löytänyt vapaaottelusta itselleen mieluisan lajin.
– Kyllästyin nopeasti aiempiin kamppailulajeihin, koska ne ovat hyvin itseään toistavia ja yksipuolisia. Useita kamppailulajeja yhdistävä vapaaottelu on puolestaan todella monipuolinen laji. Sen myötä voin kehittää itseäni mahdollisimman monipuolisesti.
Maailman urheilun kuninkaat
Vapaaottelun juuret ovat antiikin Kreikassa. 648 eKr. olympialaisissa esiteltiin lajin esimuoto, pankration, jossa kilpailijoiden tavoitteena oli kukistaa vastustaja ilman rajoittavia sääntöjä. Lajin olympiavoittaja oli vaatimattomasti maailman urheilun kuningas ja ensimmäisenä mestarina pidetään itse Herkulesta.
Otteluissa voi tulla toisinaan rumaakin jälkeä, kun kaksi huippuunsa treenannutta ottelijaa kohtaavat.
Nykyaikainen vapaaottelu kehittyi 1990-luvulla, kun eri kamppailulajien mestarit halusivat mitellä toisiaan vastaan. Nopeasti kehittynyt laji sai vähitellen yhä tarkemmat säännöt ja nykymuodossaan laji yhdistelee monipuolisesti erilaisia pysty- sekä mattotekniikoita.
Tarkentuneista säännöistä huolimatta laji näyttää maallikon silmin melko vaaralliselta. Eikö kehässä vaani ainainen pelko loukkaantumisesta?
– Toki tässä lajissa on omat vaaransa, aivan kuin kaikissa muissakin urheilulajeissa. Otteluissa voi tulla toisinaan rumaakin jälkeä, kun kaksi huippuunsa treenannutta ottelijaa kohtaavat. Kuitenkin harjoittelu lähtee ennen kaikkea itsensä suojaamisesta ja vastustajan tekniikoiden onnistumisen ennaltaehkäisystä, joten vaarallisia tilanteita pääsee harvoin syntymään, Jussi kertoo.
Hän itse on kärsinyt harrastuksensa vuoksi vain korvalehden turpoamisesta, mikä on varsin yleinen vaiva vapaaottelijoiden keskuudessa. Harjoituslepo ja lääkärissäkäynti riittivät vaivan parantamiseksi.
Vapaaottelu hyvä vastapaino opiskeluille
Vapaaotteluvalmentaja Heikki Tiilikka (oik.) näyttää esimerkkiä mattoonviennistä. Jussi Tervo on valmiina puolustautumaan.
Ihmishenkien pelastamista opiskelevalle vapaaottelu tuskin kuulostaa luonnollisimmalta harrastukselta. Jussi myöntää itsekin että vastustajan satuttaminen ottelussa on mietityttänyt häntä.
– Jos satuttaisin toista matsissa pahasti, niin toki siitä tulisi itsellekin ikävä olo. Harrastajilla on kuitenkin lajin riskit tiedossa ja kehässä tavoite on voittaminen, ei satuttaminen.
Jussi näkee kuitenkin harrastuksestansa olevan myös hyötyä hänen opiskelulleen.
– Pitkän opiskelupäivän jälkeen vaparitreenit piristävät kummasti, kun pääsee mylläämään adrenaliinia veressä. Lajissa opeteltava itsekuri ja itsensä kehittäminen ovat varmasti avuksi myös opiskelussa.
Myös naiset tervetulleita
Kickboxing Teamille harjoituksia vetävä vapaaottelun kaksinkertainen suomenmestari Heikki Tiilikka toivottaa kaikki lajista kiinnostuneet tervetulleiksi seuransa järjestämille vapaaottelukursseille. 3–4 kertaa vuodessa järjestettävillä peruskursseilla uudet harrastajat opetetaan lajin saloihin eikä erityistä fyysistä kuntoa tai aiempaa kokemusta kamppailulajeista vaadita. Seuralla on myös lainavarusteita, jotta kaikki kokeilunhaluiset pääsevät harrastuksessa alkuun.
Olisi hyvä, jos halukkaat naiset saisivat myös kaverinsa mukaan. Näin sopiva harjoitusvastustaja löytyisi helpommin.
– Peruskurssilla treenataan fyysinen kestävyys sekä perustekniikat kuntoon, jonka jälkeen harrastajilla on edellytykset siirtyä jatkoryhmiin, Heikki kertoo.
Kustannuksetkaan eivät lajissa ole opiskelijalle mahdottomia: kahden ja puolen kuukauden peruskurssi maksaa 100 euroa ja useita vuosia kestävän täyden varustesetin saa noin 200 eurolla.
Myös naiset ovat tervetulleita kursseille.
– Olisi hyvä, jos halukkaat naiset saisivat myös kaverinsa mukaan. Näin sopiva harjoitusvastustaja löytyisi helpommin, Heikki kuitenkin toivoo.
Seuraavat peruskurssit starttaavat elo-syyskuussa sekä marras-joulukuussa. Lajista kiinnostuneita itsekin yhä aktiivisesti ammattilaisena otteleva Heikki suosittelee vierailemaan Oulu Kickboxing Teamin kotisivuilla sekä Suomen Vapaaotteluliiton sivuilla.
Kiinnostuitko koulutusohjelmasta? Lue lisää artikkeleita Extran arkistosta.

VAPAA-AIKA
03.05.2010
Amerikan valloittajan opas: New York
12.04.2010
Toisenlainen catwalk
01.03.2010
Oulun konemusiikkikulttuuri sykkii vahvana
14.09.2009
Ensihoitaja kehässä
13.07.2009
Showtanssin pyörteissä
07.07.2009
Ei mikään fitness-hirmu
06.04.2009
Tyylikkäänä korkeakoulussa
30.03.2009
Kesäksi työleirille Intiaan
08.07.2008
Oamkilaiset ovat Rallykansaa
12.05.2008
Machoilijoilta pääsy kielletty






















