Viimeksi päivitetty 28.3.2011 klo 11:22
Valveutuneelle kulttuuria
Teksti ja kuva: Susanna Siironen
Oulun ydinkeskustassa sijaitseva kulttuuritalo Valve järjestää monipuolista toimintaa kulttuurin harrastajille. Talo täynnä kerhoja, työpajoja, festivaaleja, elokuvia, näyttelyitä, tanssi- ja teatteriesityksiä – melkeinpä mitä vain kulttuurin nälkäinen kaivata saattaa.
Deniz Kemppainen (vas.) ja Sofia Penttilä olivat Valveen kahvila Mintussa kopioimassa muistiinpanoja. – Tulee käytyä muuten harvemmin, mutta täällä on mukavan rauhallista tehdä koulujuttuja, Sofia toteaa.
Vuonna 1992 toimintansa aloittanut kulttuuritalo Valve on vuosien aikana kerännyt suojiinsa joukon eri taiteenalojen toimijoita. Kulttuuritalon toiminnan tarkoitus on kehittää ja tarjota toimintaedellytyksiä tapahtuminen ja tilaisuuksien järjestäjille sekä kulttuuritoimijoille.
Kulttuuritalo Valveella järjestetään paljon erilaisia festivaaleja, joissa työskentelee myös Oamkista valmistuneita. Medianomit (AMK) Susanna Kyllönen (vas.) ja Hanna Jakku työskentelevät Valveella majapaikkaansa pitävässä Oulun musiikkivideofestivaalit ry:ssä.
Kulttuuritalon johtaja Arja Huotari arvelee, että Olli Opiskelijaa voisi kiinnostaa esimerkiksi talossa järjestettävät festivaalit, teatteri- sekä tanssiteatteriesitykset, konsertit ja elokuvanäytökset.
– Usein esitystoimintaan on saatavilla edullisia opiskelijalippuja. Tarjolla on myös monenlaista harrastus- ja työpajatoimintaa, Arja vinkkaa.
Valveella vapaasti
Kulttuuritalosta löytyy myös niin sanottua vapaata tilaa eikä Valveelle tuloon tarvitse olla aina erityistä syytä. Valvesalin aulasta löytyy pieni istuskeluryhmä käytettäväksi vaikkapa kavereiden tapaamiseen. Aulasta löytyy myös yleisön vapaaseen käyttöön tarkoitettu internetyhteydellä varustettu tietokone.
Jos Olli Opiskelija tahtoisi perustaa oman taidepiirin, on tämäkin mahdollista saada järjestymään Valveella.
– Valveen tiloilla on jo nyt paljon käyttäjiä, mutta mielellään järjestellään toimintamahdollisuuksia myös uusille tulijoille, Arja lupaa.
Vinkki vitoset
Valveen vuosittainen kävijämäärä on 250 000 henkeä, kun lukuun lisätään tapahtumien yleisön lisäksi myös kaikki harjoitussalien käyttäjät, näyttely-yleisö, kahvilan asiakkaat sekä talossa työskentelevä henkilökunta. Tämä antaa viitettä Valveen toiminnan laajuudesta. Jokaisen kannattaa tutustua Valveen kulttuuritarjontaan itse, mutta muutamana vinkki Olli Opiskelijalle.
- Valveella on kolme galleriaa, joihin kaikkiin yleisöllä on vapaa pääsy. Rantagalleriassa ja Kummigalleriassa on esillä valokuvataidetta ja Valvegalleriassa muita visuaalisen alan näyttelyitä.
- Festivaaleista mainittakoon maaliskuussa järjestettävä MusiXine, joka on kansainvälinen musiikkielokuvafestivaali. Festivaalilla nähdään uudenkarheita musiikkielokuvia. Samassa kategoriassa painii elokuussa järjestettävä Oulun Musiikkivideofestivaalit, jossa esitetään viiden päivän ajan musiikkia livenä ja liikkuvana kuvana.
- Elokuvateatteri Studiossa pääsee nauttimaan valtavirrasta poikkeavasta tarjonnasta. Valveella sijaitsee myös yleisölle avoin elokuva-alan kirjasto.
- JoJo – Oulun Tanssin Keskus on pohjoisen Suomen ammattitanssin tuotantokeskus, joka pitää majapaikkaansa Valveella. JoJo järjestää Valveella syksyisin Tanssia tyrkyllä -festivaalin.
- Osa Valveen työpajoista on suunnattu lapsille, mutta esimerkiksi vaatesuunnittelija Katja Iljanan Trashion!-kierrätysvaate- ja kierrätyskorupajoista ei yläikärajaa löydy.
Viimeisimmät artikkelit
28.03.2011
Valveutuneelle kulttuuria
07.06.2010
Amerikan valloittajan opas: Niagara Falls
01.06.2010
Amerikan valloittajan opas: Cleveland
17.05.2010
Amerikan valloittajan opas: Detroit
17.05.2010
Amerikan valloittajan opas: Chicago
10.05.2010
Amerikan valloittajan opas: Washington DC
03.05.2010
Amerikan valloittajan opas: New York
12.04.2010
Toisenlainen catwalk
01.03.2010
Oulun konemusiikkikulttuuri sykkii vahvana
14.09.2009
Ensihoitaja kehässä




























