Facebook Instagram Twitter

Ohjelmistot

Huom! Vuoden 1980 jälkeen sävellettyä teosta lukuun ottamatta ohjelma on soitettava ulkoa. 

17-vuotiaiden ja sitä vanhempien sarjan erät ja ohjelmistot

Kilpailijat esiintyvät kolmessa erässä, joista kahdessa ensimmäisessä suoritetaan karsinta.

Ohjelman tulee sisältää vuonna 1980 tai sen jälkeen sävellettyä suomalaista musiikkia sekä C. Debussyn, L. Janáčekin tai O. Messiaenin musiikkia.

I erä

Ma 22.1.2018 alkaen klo 9.30 ja jatkuen ti 23.1.2018 klo 9.30 Ammattikorkeakoulun konserttisalissa (Kotkantie 1, 90250 Oulu) 

Kesto enintään 20 min.

  1. Musiikkia joltakin tai joiltakin seuraavista säveltäjistä: 
    J. S. Bach, F. Couperin, G.F. Händel, J.P. Rameau, D. Scarlatti
  2. Kaksi etydiä seuraavasti:
    yksi joltakin seuraavista säveltäjistä: F. Chopin, F. Liszt, S. Rahmaninov, A. Skrjabin
    yksi joltakin seuraavista säveltäjistä: B. Bartók, C. Debussy, G. Ligeti, W. Lutosławski, O. Messiaen, S. Prokofjev, E. Rautavaara, I. Stravinski, C. Szymanowski tai jokin vuonna 1970 tai sen jälkeen sävelletty etydi
  3. Vapaavalintainen ohjelma

II erä

Ke 24.1.2018 alkaen klo 9.30 Ammattikorkeakoulun konserttisalissa.

Kesto enintään 30 min.

  1. Musiikkia joltakin seuraavista säveltäjistä: L. van Beethoven, M. Clementi, J. Haydn, W.A. Mozart, F. Schubert
  2. L. Madetojan musiikkia, kesto n. 5 min.
  3. Vapaavalintainen ohjelma

III erä

Pe 26.1.2018 alkaen klo 18.00 Madetojan salissa (Oulun musiikkikeskus, Leevi Madetojan katu 1­–3, 90150 Oulu)  Oulu Sinfonian konserttina, johtaa Esa Heikkilä.

Jokin seuraavista vaihtoehdoista:

III erään valituilla on mahdollisuus harjoitella orkesterin kanssa kaksi kertaa. Tarkemmat ajat ilmoitetaan kilpailun yhteydessä.


 

13–16-vuotiaiden sarjan erät ja ohjelmistot

Kilpailijat esiintyvät kahdessa erässä, joista ensimmäisen jälkeen suoritetaan karsinta.

Ohjelman tulee sisältää vuonna 1980 tai sen jälkeen sävellettyä suomalaista musiikkia.

I erä

To 25.1.2018 klo 9.30 Ammattikorkeakoulun konserttisalissa (Kotkantie 1, 90250 Oulu)

Kesto enintään 15 min.

  1. Musiikkia joltakin tai joiltakin seuraavista säveltäjistä: 
    J.S. Bach, F. Couperin, G.F. Händel, J.P. Rameau, D. Scarlatti
  2. Nopeatempoinen etydi
  3. Vapaavalintainen ohjelma

II erä

Pe 26.1.2018 alkaen klo 9.30 Ammattikorkeakoulun konserttisalissa 

Kesto enintään 20 min.

  1. L. van Beethovenin, M. Clementin, J. Haydnin, W.A. Mozartin tai F. Schubertin musiikkia
  2. L. Madetojan musiikkia
  3. Vapaavalintainen ohjelma

 


 

Alle 13-vuotiaiden sarjan ohjelmisto

La 27.1.2018 alkaen klo 9.00 Kilpailijat esiintyvät yhdessä erässä Ammattikorkeakoulun konserttisalissa (Kotkantie 1, 90250 Oulu) .
Kesto enintään 20 min.

Ohjelman tulee sisältää vuonna 1980 tai sen jälkeen sävellettyä musiikkia.

  1. Musiikkia joltakin tai joiltakin seuraavista säveltäjistä: 
    J.S. Bach, F. Couperin, G.F. Händel, J.P. Rameau, D. Scarlatti
  2. Musiikkia joltakin tai joiltakin seuraavista säveltäjistä: 
    L. van Beethoven, M. Clementi, A. Diabelli, J. Haydn, F. Kuhlau, W.A. Mozart
  3. Suomalaista musiikkia
  4. Vapaavalintainen ohjelma