Facebook Instagram Twitter

Tulokset

Leevi Madetoja -pianokilpailun tulokset julkistetaan jokaisen sarjan päätyttyä tällä sivulla.

17-vuotiaiden ja sitä vanhempien sekä 13-16-vuotiaiden sarjojen palkintojen jako on perjantaina 26.1. kello 21.30 Tulindbergin salissa.

Alle 13-vuotiaiden sarjan palkintojen jako on lauantaina kello 21.00 Oulun ammattikorkeakoulun Konserttisalissa.

17-vuotiaiden ja sitä vanhempien sarja

II erään valitut soittajat soittojärjestyksessä:
Tarmo Peltokoski, Helsingin konservatorio
Lotta Penttilä, Tampereen ammattikorkeakoulu
Kaisa Pulkkanen, Oulun ammattikorkeakoulu
Iiro Pulkkinen, Savonia-ammattikorkeakoulu
Evgeny Salimgareev, Oulun konservatorio
Kumi Shimozaki, Metropolia Ammattikorkeakoulu
Pinja Ukkola, Oulun konservatorio
Anton Uotila, Metropolia Ammattikorkeakoulu
Emmi Vesterinen, Helsingin konservatorio
Emilion Wessman, Espoon musiikkiopisto EMO
Lacrimioara Galagan, Turun ammattikorkeakoulu
Ruthmariia Lehmuskoski, Tampereen konservatorio

 

Konserttofinaalin valitut soittajat:
Tarmo Peltokoski, Helsingin konservatorio
Kaisa Pulkkanen, Oulun ammattikorkeakoulu
Evgeny Salimgareev, Oulun konservatorio
Kumi Shimozaki, Metropolia Ammattikorkeakoulu
Lacrimioara Galagan, Turun ammattikorkeakoulu
Ruthmariia Lehmuskoski, Tampereen konservatorio

Sarjan finaalin tulokset
I palkinto 3 000 euroa Oulun ammattikorkeakoulun palkintona. 
Tarmo Peltokoski, Helsingin konservatorio

II palkinto 2 000 euroa Potku ry:n palkintona.
Kumi Shimozaki, Metropolia Ammattikorkeakoulu

III palkinto 1000 euroa, josta 500 euroa Musica - Oulun Musiikkiteatteriyhdistys ry:n palkintona ja 500 euroa Potku ry:n palkintona.
Lacrimioara Galagan, Turun ammattikorkeakoulu

Erikoispalkinnot
Suomalaisen vuonna 1980 tai sen jälkeen sävelletyn teoksen parhaasta esityksestä Suomen Säveltäjät ry:n palkintona arviointilautakunnan päätöksen mukaisesti
17-vuotiaiden ja sitä vanhempien sarjassa 600 euroa Kumi Shimozaki, Metropolia Ammattikorkeakoulu

Musica - Oulun Musiikkiteatteriyhdistys ry:n palkintona 500 euroa parhaalle oululaiselle kilpailijalle.
Kaisa Pulkkanen, Oulun ammattikorkeakoulu

13–16-vuotiaiden sarja

II erään eli finaaliin valitut soittajat:
Carmen Pennanen, Kuopion konservatorio
Liisa Smolander, Helsingin konservatorio
Vertti Venhomaa, Helsingin konservatorio
Raina Yujing Wang, Espoon musiikkiopisto EMO
Tong Zhao, Kuopion konservatorio
Samuel Eriksson, Turun konservatorio
Lauri Forstén, Jyväskylän ammattiopisto
Jason Hu, Espoon musiikkiopisto EMO
Sallamari Keinänen, Meri-Lapin musiikkiopisto
Leona Kunnamo, Espoon musiikkiopisto EMO
Mikael Loponen, Turun konservatorio
Arttu Nevala, Oulun konservatorio

Sarjan finaalin tulokset
3000 euroa jaettavaksi tunnustuspalkintoina arviointilautakunnan päätöksen mukaisesti, josta 500 euroa Mäntän musiikkijuhlien palkintona, 1000 euroa Oulun Energian palkintona ja 1500 euroa ODL:n palkintona.

1000 euroa Mikael Loponen, Turun konservatorio
600 euroa Samuel Eriksson, Turun konservatorio
600 euroa Jason Hu, Espoon musiikkiopisto EMO
400 euroa Arttu Nevala, Oulun konservatorio
400 euroa Liisa Smolander, Helsingin konservatorio 

Erikoispalkinto
Suomalaisen vuonna 1980 tai sen jälkeen sävelletyn teoksen parhaasta esityksestä Suomen Säveltäjät ry:n palkintona arviointilautakunnan päätöksen mukaisesti
13-16 -vuotiaiden sarjassa 400 euroa Liisa Smolander, Helsingin konservatorio

 

Alle 13-vuotiaiden sarja

1500 euroa Oulun konservatorion lahjoittamina kannustuspalkintoina arviointilautakunnan päätöksen mukaisesti.

200 euron palkinnon saivat
Juri Linh Kauhanen, Musiikkiopisto Juvenalia
Cindy Yuxin Liu, Espoon musiikkiopisto EMO
Emilia Palo, Lahden konservatorio
Vilina Rainisto, Musiikkiopisto Juvenalia

120 euron palkinnon saivat
Juulia Järvenpää, Kuula-opisto
Kaika Niskakangas, Oulun konservatorio
Ella Oksava, Helsingin konservatorio
Isabella Pätiälä, Helsingin konservatorio
Ethan Xu, Musiikkiopisto Juvenalia
Vladislav Dmitriev, Tampereen konservatorio