Työpaja: 3ds Max Design, 3D-mallinnus ja visualisointi 27.09.2012 ja 11.10.2012
Julkaistu: 5.7.2012 13:31
Aika: Torstai 27.9.2012 klo 9:00-16:00 ja torstai 11.10.2012 12:00-14:00
Paikka: Oamk, Kotkantie 1, 90250 OULU, Kulttuurialan yksikkö, ATK-tila 2728, 2. kerros
Kohderyhmä: Työpaja on suunnattu visualisoinnista, peli- tai tuotemallinnuksesta kiinnostuneille henkilöille, joilla on 3ds Max:in perustaidot hallussa.
Koulutuksen sisältö: Työpajassa keskitytään 3D-mallien tekemiseen sekä animaatioissa käytettävien työkalujen esittelyyn. Koulutus sisältää runsaasti esimerkkejä erilaisten kohteiden mallintamisesta ja sen aikana tehdään käytännön harjoituksia.
- Käyttöliittymä lyhyesti
- 3D-mallien piirtäminen
- Materiaaliominaisuudet
- Kuvatiedoston tekeminen
- Yleistä animaatioista
- Ohjattua harjoittelua
Etätyöpäivänä osallistujat tekevät kouluttajan antaman mallinnustehtävän. Kyseessä on ohjattu harjoittelu. Etätehtävä tulee suunnitella siten, että sen tekemiseen menee 7 h. Etätyöpäivän aikana kouluttaja neuvoo osallistujia puhelimitse ja sähköpostitse. Etätyötehtävän tulisi olla sellainen, että se hyödyttää osallistujia ja heidän yritystään/organisaatiotaan koulutuksen jälkeenkin.
Toisen työpajan aikana osallistujat saavat esittää kouluttajalle kysymyksiä ja he saavat neuvoja koskien etätehtävän aikana havaittuja ongelmia omassa osaamisessaan tai työstettävässä mallissa. Toisen työpajan sisältä tulee suunnitella rakentavaksi osallistujien oman työn kannalta.
Koulutukseen mahtuu mukaan 15 henkilöä. Ilmoittautuminen tapahtumaan 24.9.2012 klo 16 mennessä osoitteella minna.karukka#oamk.fi (korvaa # -> @) tai 040 141 5133. Tilaisuus on osallistujille maksuton!



