Oulun seudun ammattikorkeakoulu Oulun seudun ammattikorkeakoulu



Kuntoutusohjauksen ja -suunnittelun koulutusohjelma

Sosiaali- ja terveysalan ammattikorkeakoulututkinto
Kuntoutuksen ohjaaja (AMK)
210 op (3,5 vuotta)

Koulutusohjelman tavoitteena on kouluttaa asiantuntijoita kuntoutuksen poikkitieteelliseen verkostoon. Kuntoutuksen alueella kolmannen sektorin toiminta, monikulttuurisuuden tuomat haasteet, kansainvälisyyden vaatimukset sekä erilaiset projektimaiset hankkeet ovat lisääntyneet. Näihin tarvitaan asiantuntijoita, jotka kykenevät yhteensovittamaan, koordinoimaan ja kehittämään moniammatillista ja -alaista yhteistyötä.

Kuntoutuksen ohjaajan ammatillinen osaaminen edellyttää opetus-, ohjaus ja neuvottelutaitoja, tiimi- ja verkostotyön sekä projektityöskentelyn hallintaa, yritystaloustietoutta, kustannuslaskennan ja budjetoinnin osaamista sekä kuntoutuksen vaikuttavuuden mittareiden tuntemusta ja valmiutta käyttää tutkimus- ja tiedonkäsittelymenetelmiä. Tämä edellyttää riittävää tietoa alueellisesta, kansallisesta ja EU:n hallinnosta ja päätöksenteosta sekä tuntemusta teknologian mahdollisuuksista. Kuntoutuksen ohjaaja voi toimia mm. kuntoutuksen erityisasiantuntijana, kehittämis-, tutkimus-, koulutus-, suunnittelu- ja ohjaustehtävissä sosiaali- ja terveydenhuollossa, opetustoimessa, vakuutuslaitoksissa, työhallinnossa, järjestöissä, yrityksissä, kuntoutuslaitoksissa ja erilaisissa kuntoutusprojekteissa.

Koulutusohjelman opetusmenetelmät ovat monipuolisia ja joustavasti toteutettavissa sekä oppimisen ja ammatillisen kehittämisen kannalta perusteltuja. Opiskelijalla on aktiivinen ja vastuullinen rooli
opiskelujensa suunnittelussa ja oppimisensa ohjaamisessa. Oppimista tuetaan koko koulutuksen ajan opiskelijan henkilökohtaisen opiskelusuunnitelman mukaisesti. Osa opinnoista om mahdollista suorittaa kansainvälisessä opiskelijavaihdossa. Opiskelijalla on mahdollisuus osallistua koulutusohjelman opintojen suunnitteluun ja kehittämiseen.







Tutkinnon rakenne

Perus- ja ammattiopinnot 105 op
Vapaasti valittavat opinnot 15 op
Ammattitaitoa edistävä harjoittelu 75 op
Opinnäytetyö 15 op
Opinnot yhteensä 210 op

Opintosuunnitelma


« Takaisin