Maahanmuuttajien ohjaus ja koulutus
Oletko maahanmuuttaja ja asut Suomessa? Kiinnostaako opiskelu korkeakoulussa? Tarvitsetko apua opiskelu- ja urasuunnitelmiin? Suomi tarvitsee kansainvälisiä osaajia. Oletko sinä yksi heistä?
SIMHE Oamk ohjaa ja kouluttaa maahanmuuttajia, jotta opiskelu korkeakoulussa ja työllistyminen Suomessa helpottuisi. Voit täydentää hankkimaasi koulutusta tai opiskella kokonaan uuden tutkinnon Oulun ammattikorkeakoulussa (Oamk). Meillä on myös suomen kielen koulutusta.
SIMHE Oamk on osa Suomen korkeakoulujen SIMHE (Supporting Immigrants in Higher Education in Finland) -verkostoa.
Palvelut
![]() |
Ohjaus
|
![]() |
Koulutukset
|
Koulutukset
Valmentava koulutus – Hae 1.9.2023 mennessä
Mitä: Suomalaisiin korkeakouluopintoihin valmentava koulutus
Kenelle: Maahanmuuttajalle, jonka suomen kielen lähtötaso on noin B1.1.
Miten: Opetus arkipäivinä klo 9–15. Suurin osa tunneista on Oulussa Linnanmaalla. Opetus voi olla myös verkossa.
Milloin: 25.9.2023 – 29.2.2024, 6 kk. Koulutuksia on vuoden välein.
Maksullisuus: Ilmainen
Kuinka pääset mukaan: Täytä hakulomake 1.9.2023 mennessä. Saat kutsun pääsykokeeseen, joka on 8.9.2023 klo 9 Linnanmaalla Oamkin kampuksella.
Lue lisää: Katso koulutuksen sisältö (OPS) >
Sairaanhoitajaksi Suomessa – Hae 15.5.2024 mennessä
Mitä: Täydennyskoulutus, jossa EU:n ulkopuolella opistotasoisen sairaanhoitajatutkinnon suorittaneiden on mahdollisuus täydentää osaamistaan ja hakea ammatinharjoittamisoikeutta Valviralta työskennelläkseen sairaanhoitajana Suomessa.
Kenelle: Maahanmuuttaja, jolla on Diploma in Nursing -koulutus kotimaassaan ja jolta puuttuu sairaanhoitajan pätevyys Suomessa.
Maksullisuus: Ilmainen
Koulutuksen aika: Opinnot alkavat yksilöllisen suunnitelman mukaisesti, aikaisintaan helmikuussa 2023
Hakuaika: Oamkin haku on avoinna 1.2.2023 – 15.5.2024
Kuinka pääset mukaan: Lue lisää ja hae mukaan >
Täydennyskoulutuksen järjestäjä: Sairaanhoitajaksi Suomessa -hanke >
Sosiaalialan lisäkoulutus 2023 – Hae 30.5.2023 mennessä
Mitä: Koulutus auttaa työllistymään sosiaalialalle ja jatkaa lisää opiskelua Suomessa. Koulutus ei ole tutkinto, mutta opinnot saa osaksi sosiaalialan opintoja Oamkissa.
Kenelle: Suomea toisena kielenä puhuville ja sosiaalialaan tutustuville. Koulutuksen aikana opiskelija on samaan aikaan sosiaalialan työssä tai harjoittelussa.
Miten: Sosiaalialan työssä käyvä voi yhdistää työn ja opiskelun. Työttömälle etsitään työ- tai harjoittelupaikka sosiaalialalta opiskelun aikana.
Maksullisuus: Avoimen ammattikorkeakoulun hinta on yksi opintopiste / 15 euroa. Koko (15 op) sosiaalialan lisäkoulutus maksaa 225 euroa.
Koulutuksen aika: 1.9.2023 - 31.1.2024
Kuinka pääset mukaan: Hae 1.2.2023 - 30.5.2023 ja pääset haastatteluun.
Lue lisää: Sosiaalialan lisäkoulutus 2023 >
Maahanmuuttajien erillisvalinta polkuopintoihin – Seuraava haku keväällä 2024
Mitä: Maahanmuuttajien erillisvalinta Oamkin Avoimen ammattikorkeakoulun polkuopiskelijaksi. Katso alat 2023 >
Kenelle: Maahanmuuttajalle, jonka suomen kielen lähtötaso on hyvä YKI 3. Tämä varmistetaan Oamkin pakollisella kielikokeella.
Miten: Opetus on suomeksi. Aloitat opiskelun Avoimen ammattikorkeakoulun polkuopiskelijana. Saat opinto-oikeuden koko lukuvuoden opintoihin. Kun olet suorittanut 30 op, voit hakea sen jälkeen Oamkin tutkinto-opiskelijaksi.
Maksullisuus: Avoimen ammattikorkeakoulun hinnaston mukainen maksu. Keväällä 2023 hinnat ovat 15 € / op ja 300 € / vuosi.
Kuinka pääset mukaan: Valitse koulutus ja täytä hakulomake 14.4.2023 mennessä > Tämän jälkeen saat kutsun kielikokeeseen Linnanmaalle.
Koulutusmahdollisuudet ukrainalaisille
Mitä: Koulutusta, ohjausta ja Avoimen ammattikorkeakoulun opintoja.
Kenelle: Ukrainalainen, joka etsii Suomesta suojaa sodan vuoksi.
Milloin: Jatkuva haku
Maksullisuus: Ilmainen sodan vuoksi Suomeen paenneelle (tilapäinen suojelu)
Kuinka pääset mukaan: Ota yhteyttä Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen., 020 611 0215
Lue lisää: Advice and study opportunities for Ukrainians >
Освітні можливості для українців: Завантажте брошуру >
Preparatory Programme for Higher Education Studies in English for people fleeing from Ukraine - The application period is over
What: In this programme, you familiarize yourself with different fields of study and options for you. You will get the basic skills required in higher education studies and will also receive personal career guidance and counselling to help you to decide what to do after the course. The teaching language is English.
To whom: People who have fled Ukraine and have temporary protection in Finland.
Price: Free of charge.
Application period: 20.3 – 30.4.2023
Read more >
SelkoDigi 10 op – Haku päättynyt
Mitä: SelkoDigi-hankkeen (ESR) ilmaiset digikoulutukset selkokielellä suomeksi
Kenelle: Maahanmuuttajalle, jonka suomen kielen taito on A2-B1
Miten: Tarjolla sekä laajempia SelkoDIGI-koulutuksia (10 op, 6 viikkoa), jotka sisältävät lähi-, etä- ja hybridiopetusta, että lyhyitä digiopetustunteja sovituista teemoista maahanmuuttajia ohjaavien organisaatioiden asiakkaille
Milloin: Hanke on käynnissä 1.9.2021 — 31.7.2023, jonka aikana useampia SelkoDIGI-koulutuksia. Seuraava 6 viikkoinen SelkoDigi -koulutus toteutetaan 31.3. – 12.5.2023.
Maksullisuus: Ilmainen
Lue lisää: SelkoDigi-hanke >
Asiakkaiden kokemuksia SIMHE-ohjauksesta
-
Maahanmuuttajien valmentava koulutus kohotti kielitaitoa ja antoi eväät korkeakouluopintoihin
Maahanmuuttajien valmentava koulutus kohotti kielitaitoa ja antoi eväät korkeakouluopintoihin Pilar Murcia Pozuelo ja Binyam Wolde ovat käyneet maahanmuuttajien korkeakouluopintoihin valmentavan koulutuksen Oulun ammattikorkeakoulussa. Valmentavan...
Voit kuulla asiakkaiden omia kokemuksia SIMHE-ohjauksesta HY+n Maahanmuuttajien ohjauksen ja neuvonnan tuki -hankkeen sisällä luoduissa videoissa.