kuvakorkeus:

Ohjelmistot

Huom! Vuoden 1980 jälkeen sävellettyä teosta lukuun ottamatta ohjelma on soitettava ulkoa. 

17-vuotiaiden ja sitä vanhempien sarjan erät ja ohjelmistot

Kilpailijat esiintyvät kolmessa erässä, joista kahdessa ensimmäisessä suoritetaan karsinta.

Ohjelman tulee sisältää vuonna 1980 tai sen jälkeen sävellettyä suomalaista musiikkia sekä A. Skrjabinin musiikkia.

I erä

Su 22.5.2022 alkaen klo 12.00 ja jatkuen ma 23.5.2022 klo 10.00 Oulun ammattikorkeakoulun Poiju-salissa, Yliopistokatu 9, 90570 Oulu.

Kesto enintään 20 minuuttia

1. Musiikkia joltakin tai joiltakin seuraavista säveltäjistä: 
J.S. Bach, F. Couperin, G.F. Händel, J.P. Rameau, D. Scarlatti

2. Etydi joltakin seuraavista säveltäjistä: F. Chopin, F. Liszt, S. Rahmaninov, A. Skrjabin

3. Madetojan musiikkia

4. Vapaavalintainen ohjelma

II erä

Ti 24.5.2022 alkaen klo 9.30 Oulun ammattikorkeakoulun Poiju-salissa, Yliopistokatu 9, 90570 Oulu.

Kesto enintään 30 minuuttia

1. Musiikkia joltakin seuraavista säveltäjistä: L. van Beethoven, M. Clementi, J. Haydn, W.A. Mozart, F. Schubert

2. Etydi joltakin seuraavista säveltäjistä: B. Bartók, C. Debussy, G. Ligeti, W. Lutosławski, O. Messiaen, S. Prokofjev, E. Rautavaara, I. Stravinski, C. Szymanowski tai jokin vuonna 1970 tai sen jälkeen sävelletty etydi

3. Vapaavalintainen ohjelma

III erä

Pe 27.5.2022 alkaen klo 18.00 Madetojan salissa Oulu Sinfonian konserttina. Oulun musiikkikeskus, Leevi Madetojan katu 1­–3, 90140 Oulu.

Jokin seuraavista vaihtoehdoista:

W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 23 A-duuri K. 488, 1. tai 2. ja 3. osa

L. van Beethoven: Pianokonsertto nro 1 C-duuri Op. 15, 1. osa tai 2. ja 3. osa

F. Chopin: Pianokonsertto nro 1 e-molli Op. 11, 1. tai 2. ja 3. osa

F. Liszt: Pianokonsertto nro 1 Es-duuri S. 124 (kokonaan)

D. Shostakovitsh: Pianokonsertto nro 2 F-duuri Op. 102 (kokonaan)

III erään valituilla on mahdollisuus harjoitella orkesterin kanssa kaksi kertaa. Tarkemmat ajat ilmoitetaan kilpailun yhteydessä.

 

13–16-vuotiaiden sarjan erät ja ohjelmistot

Kilpailijat esiintyvät kahdessa erässä, joista ensimmäisen jälkeen suoritetaan karsinta.

Ohjelman tulee sisältää vuonna 1980 tai sen jälkeen sävellettyä suomalaista musiikkia. 

I erä

Ke 25.5.2022 klo 9.30 Oulun ammattikorkeakoulun Poiju-salissa, Yliopistokatu 9, 90570 Oulu.

Kesto enintään 15 minuuttia

  1. Musiikkia joltakin tai joiltakin seuraavista säveltäjistä: 
    J.S. Bach, F. Couperin, G.F. Händel, J.P. Rameau, D. Scarlatti
  2. Nopeatempoinen etydi
  3. Vapaavalintainen ohjelma

II erä

To 26.5.2022 alkaen klo 9.30 Oulun ammattikorkeakoulun Poiju-salissa, Yliopistokatu 9, 90570 Oulu.

Kesto enintään 20 minuuttia

  1. L. van Beethovenin, M. Clementin, J. Haydnin, W.A. Mozartin tai F. Schubertin musiikkia
  2. L. Madetojan musiikkia
  3. Vapaavalintainen ohjelma

 

Alle 13-vuotiaiden sarjan ohjelmisto

Pe 27.5.2022 alkaen klo 9.30 ja jatkuen la 28.5.2022 klo 9.40. Kilpailijat esiintyvät yhdessä erässä Tulindbergin salissa, Leevi Madetojan katu 1­–3, 90140 Oulu.

Kesto enintään 20 minuuttia

Ohjelman tulee sisältää vuonna 1980 tai sen jälkeen sävellettyä musiikkia.

  1. Musiikkia joltakin tai joiltakin seuraavista säveltäjistä: 
    J.S. Bach, F. Couperin, G.F. Händel, J.P. Rameau, D. Scarlatti
  2. Musiikkia joltakin tai joiltakin seuraavista säveltäjistä: 
    L. van Beethoven, M. Clementi, A. Diabelli, J. Haydn, F. Kuhlau, W.A. Mozart
  3. Suomalaista musiikkia
  4. Vapaavalintainen ohjelma