ICT-alan yritykset ja opiskelijat kohtaavat Maalisuora-tapahtumassa to 18.11.2021
Julkaistu: 7.10.2021 klo 14:28
Oamkin informaatioteknologian yksikön, Business Oulun ja Oulu Insinöörien perinteinen ICT-alan tapahtuma Maalisuora järjestetään torstaina 18.11. kello 9–15 Oamkin Linnanmaan kampuksella ja verkossa (Zoom-työkalu).
Tapahtuman tavoitteena on tuoda työelämää lähemmäksi opiskelijoita ja kertoa, millaista osaamista, tietoja ja taitoja alan yritykset tänä päivänä odottavat työntekijöiltään. Lisäksi on tarkoitus kasvattaa opiskelijoiden tietämystä siitä, millaisia ICT-alan firmoja Oulusta ja laajemmaltikin Suomesta löytyy. Yrityksille tämä on loistava tilaisuus päästä esittäytymään ja tutustumaan laite- ja tuotesuunnittelun, ohjelmistokehityksen ja tietojenkäsittelyn tulevaisuuden osaajiin. Tapahtuman kielenä ovat suomi ja englanti.
Yrityksille varataan paikka ständille Oamkin tiloissa Linnanmaan kampuksella. Ohjelman puheenvuorot välitetään myös Zoom-yhteydessä. Opiskelijoille suunnattu yritysten esittelymateriaali (linkkejä, dokumentteja, videoita yms.) pyydetään toimittamaan etukäteen koottavaksi tapahtuman Moodle-työtilaan.
Yritykset voivat ilmoittautua mukaan tapahtumaan pe 22.10. saakka. Osallistuvat yritykset saavat tarkemmat ohjeet käytännön järjestelyistä. Yhteydenotot sähköpostitse koulutuspäällikkö Susanna Kujanpää (etunimi.sukunim#oamk.fi (korvaa # -> @)).