Ohjelma

KORKEAKOULUJEN IT-PÄIVÄT 2018
6.11. - 7.11.2018 Radisson Blu, Oulu

Tutustu myös esipäivän ohjelmaan sekä teemoihin.

Tiistai 6.11.2018 (klo 8.30 - 16.20)

kloOhjelmalinja 1: Korkeakoulut yhteistyössä kohti visiota 2030Ohjelmalinja 2: IT digitalisaatiota edistämässäOhjelmalinja 3: Tietoturva ja tietosuoja
08.30 - 09.00 Ilmoittautuminen ja kaljut kahvit
09.00 - 09.20 IT-päivien avaus (vararehtori Jyrki Laitinen, Oamk)
09.20 - 10.05 Oppiminen ja tuettu älykkyys 2030 (Ilkka Halava)
10.05 - 10.50 Tietosuojan tilannekatsaus (Reijo Aarnio)
10.50 - 11.00 Tauko (10 min)
11.00 - 11.30 Lounas
(11:00 - 12:00)
Maanantain esipäivän yhteenveto - tutkimuksen ja oppimisen digiloikan mahdollistajat (Pekka Lehtovuori) Yhteistyöllä eteenpäin - Korkeakoulujen tietosuojavastaavien verkoston työvaliokunnan puheenvuoro (Kari Kataja)
11.30 - 12.00 Lounas
(11:30-12:30)
Kokonaisvaltainen riskienhallinta ja Cyber-vakuutus (Tapani Toppi)
12.00 - 12.30 Näyttelyyn tutustuminen (30 min) Lounas
(12:00 - 13:00)
12.30 - 13.00 Uudistumisen polulla - Lapin korkeakoulukonsernin uusi yhteinen Tietohallinto ja IT-palvelut (Manu Pajuluoma) Kampusviestintää näytöillä (Jori Löytynoja & Ville Valtonen)
13.00 - 13.30 Kolmen korkeakoulun palveluiden yhdistäminen - Case Tampere3 (Jussi Kivinen) Digipalveluja tarjottimelle - Kokemuksia Oulun yliopiston digitaalisten palvelujen kehitystyöstä (Erja Heikkinen) Työkaluja Active Directoryn tietoturvallisuuteen (Teemu Korpela)
13.30 - 14.00 Pilviteknologiatrendit eurooppalaisten korkeakoulujen tietohallinnossa: Miten tarjota tietohallintopalvelut opiskelijoille turvallisesti ja tehokkaasti pilvessä? (Tomi Toivonen) Saavutettavuutta TAMKissa (Virve Peltoniemi) Tietosuojavaatimusten tietoturvallinen toteuttaminen käytännössä. (Urpo Kaila)
14.00 - 14.30 Verkostoitumista, kahvit sekä pientä purtavaa
14.30 - 15.00 Visiosta korkeakoulutuksen ja tutkimuksen digitalisaation tiekartalle (Stina Westman) Näyttelyyn tutustuminen (30 min) Ajankohtaista tiedonhallintalaista (Helena Eronen)
15.00 - 15.30 Pääsponsorin asiantuntijapuheenvuoro, Eduix: Koulutuksen ja innovaatioiden vienti tänään ja 2030 - kaksi skenaariota (Rami Heinisuo) Pääsponsorin asiantuntijapuheenvuoro, Proact: Palvelut konesalin keskiössä (Juhani Seppälä) Pääsponsorin asiantuntijapuheenvuoro, Dustin: Aruban tekoälyyn pohjautuvat analytiikka ja verkon optimointiratkaisut (Anssi Rahkonen)
15.30 - 15.35 Tauko (5 min)
15.35 - 16.20 Globaalia koulutustarvetta ei ratkaista ilman tekoälyä (Harri Ketamo)
  ...
19.00 - 23.00 Iltajuhla

 

Keskiviikko 7.11.2018 (klo 9.30 - 15.45)

kloOhjelmalinja 1: Korkeakoulut yhteistyössä kohti visiota 2030Ohjelmalinja 2: IT digitalisaatiota edistämässäOhjelmalinja 3: Digioppimisen uudet tuulet
09.30 - 10.00 (Mahd. ilmoittautuminen ja) kaljut kahvit
10.00 - 10.30 Power BI -itsepalveluraportointi päätöksenteon tukena (Heidi Enho) Näyttelyyn tutustuminen (30 min) Oppimisen uudet ekosysteemit ja monimuotoistuva IT-arkkitehtuuri (Sanna Brauer)
10.30 - 11.00 Yhteiskäyttöinen Exam osana korkeakoulujen opetusyhteistyötä (Liisa Kallio & Sami Hautakangas) Siirtymä Skype for Busineksestä Microsoft Teamsiin (Timo Hänninen) Digitaalisen oppimisen ja opettamisen välineitä yhdessä kehittämässä - varhainen omaksuja, uhka vai mahdollisuus tietohallinnolle? (Jari Laru)
11.00 - 11.30 Lounas
(11:00 - 12:00
Digitalisaation kiihdyttäminen tietoverkon pilvihallinnalla ja automatisoinnilla (Mihail Papazoglou) Peda-forumin Digiopetus-ryhmä korkeakoulujen opetuksen digitalisoitumisen tukena. (Marko Forsell & Paula Vaskuri)
11.30 - 12.00 Microsoft Ignite terveiset - Mitä uutta ja mihin suuntaan? (Petri Pukkanen) Lounas
(11:30-12:30)
12.00 - 12.30 Näyttelyyn tutustuminen (30 min) Lounas
(12:00-13:00)
12.30 - 13.00 Sisäinen ohjelmistokehitysresurssi ja opiskelijayhteistyö projekteille tarjottavana palveluna (Meri-Tuulia Kaarakainen) Näyttelyyn tutustuminen (30 min)
13.00 - 13.30 Hyödyntäjästä strategiseksi uudistajaksi (Mika Helenius) Microsoft-puitesopimusneuvottelujen tilannekatsaus (Olavi Kurttio) Pääsponsorin asiantuntijapuheenvuoro, Huawei TechnologiesIOT, toimialojen matka digitalisaatioon (Kari Vähämäki)
13.30 - 13.35 Tauko (5 min)
13.35 - 14.20 Digitaalisaatio korkeakouluissa (Kati Hagros)
14.20 - 15.05 Oppimisen neljäs vallankumous (Kati Tiainen)
15.05 - 15.15 Päättöseremonia (Lipun luovutus seuraavalle järjestäjälle)
15.15 - 15.45 Verkostoitumista, kahvit sekä pientä purtavaa

Muuta ohjelmaa IT-päivien aikana

Oulu Game Lab -tutumiskäynti: Ihan tapahtumapaikan vieressä sijaitsevaan Oamkin Game Labiin järjestettiin kolme tutumiskäyntiä.

EXAM-työpaja: EXAM-konsortio järjesti yhteistyössä Edu-SIG-verkoston kanssa korkeakoulujen e-tenttiluokista vastaaville/työasemaylläpitäjille 1,5-tuntisen työpajan. 

KA-klinikka: KA-klinikka järjestettiin molempina päivinä ohjelmalinjojen aika ja siellä pystyi keskustelemaan mistä tahansa Kokonaisarkkitehtuuriin liittyvästä asiasta, kuten tiedonhallintalaki, GDPR, KA-työn edistäminen korkeakoulussa tai KA-kuvaukset. KA-klinikalla pääsi vaikuttamaan myös KA-SIGin toiminnan painopisteisiin. (Ks. Tarkemmat tiedot KA-klinikasta ja ajanvaraustilanne.)